עוברים דירה

הובלות, מובילים וסידורים שבינהם


מהו פרוטוקול מסירה?

פרוטוקול מסירה, הוא כינוי למסמך אשר מעניק הקבלן (בד"כ) לרוכשי הדירה (דירה יד ראשונה מקבלן), ומכיל את כל הפרטים הנוגעים למאפייניה הטכניים: גודלה, אביזרים הקיימים בה ומועד מסירתה. למעשה – הוא אמור לכלול את פרטי הדירה כפי שהוזמנה מהקבלן.

משפחה נכנסת לדירה חדשה מקבלן

קיימים שני סוגים של פרוטוקולים: פרוטוקול מסירה ראשוני, המבוצע לפני מסירת הדירה ומטרתו היא לאפשר ללקוח להביט ולבחון היטב את הדירה לקראת סוף תהליך הבנייה, על מנת שהקבלן יוכל לתקן את מה שדרוש לתקן. הפרוטוקול השני, הוא פרוטוקול המסירה הסופי.

  • למרות שפרוטוקול המסירה אינו קיים בחוק (כלומר אין חובה ממשית לערוך דווקא פרוטוקול מסירה), הוא קיים במרבית החוזים הנחתמים עם קבלנים בישראל והוא בעל חשיבות משפטית כראיה למסירת הדירה ולמצבה (לא כל החוזים מכילים שני פרוטוקולים, וחלקם מכילים רק פרוטוקול מסירה סופי). במילים אחרות, במידה שתהיה חוסר הסכמה בין הצדדים שתגיע לבית המשפט, הקבלן יוכל להציג את פרוטוקול המסירה כראיה, אך הלקוח עדיין יוכל להציג ראיות נגדיות.

על מה חשוב להקפיד בשלב פרוטוקול המסירה?

  • ראשית, חשוב לדאוג למעמד פרוטוקול המסירה עוד בשלב חתימת החוזה עם הקבלן, בטרם קניית הדירה. חשוב לשים לב לסעיפים שעלולים למנוע מהלקוח לסייר היטב בדירה ולראות אותה בתנאים אופטימליים (כלומר, כאלה שיאפשרו ללקוח לראות את הליקויים במידה ואלו קיימים)
  • שנית, חשוב לדעת כי לפרוטוקול המסירה הסופי ניתן להגיע עם אנשי מקצוע – מהנדס ו\או נציג חברת בדק בית
  • באשר למעמד פרוטוקול המסירה עצמו, מומלץ לקרוא היטב את פרטי הדירה כפי שהובטחה ללקוח ע"י הקבלן בטרם ההגעה, ועדיף כמה ימים לפני. כמובן שקשה לזכור את כל הפרטים, אבל מומלץ לנסות לזכור כמה שיותר, לרבות המתקנים שאמורים להיות בבית, גבהים וכד'.
  • מומלץ להשתדל לראות את הדירה בשעות היום, ועדיף בבוקר. לעייפות, לתנאי תאורה לא מיטביים וכד', קיימת השפעה על יכולת זיהוי הליקויים במידה וקיימים.
  • מומלץ לעגן בחוזה, כי עבור פרוטוקול המסירה (בייחוד לפרוטוקול הראשוני) על הקבלן לפנות את הדירה ממכשירים, כלי בנייה ושאר עצמים שיכולים להפריע ללקוח לראות את כל חלקי הדירה.
  • בעת בדיקת הדירה, חשוב לדאוג שהקבלן או נציגו מעניקים ללקוח את מלוא הזמן הדרוש לו לבחון היטב את הדירה, גם אם מדובר בבדיקה ארוכה. בעניין זה, נציין כי מומלץ לשמור על אווירה עניינית וממוקדת, כדי להקל על הבדיקה שהיא ברובה טכנית ומחייבת שימת לב לפרטים הקטנים.
  • צילום הדירה הוא משמעותי בכל הנוגע לפרוטוקול מסירת הדירה ויש להתעקש על כך במידת הצורך

    ולסיכום: מה אם מתגלים ליקויים אח"כ?

ניתן לפנות לקבלן גם לאחר מסירת הדירה לגבי ליקויים שהוא חייב לתקן ע"פ החוק, אולם, מטבע הדברים מומלץ לנסות ולגלות את הליקויים עוד בטרם הכניסה עצמה לדירה, על מנת להקל על בני הבית ולמנוע עוגמת נפש מיותרת.  

עוד אתרים מרחבי הרשת:
המדריך המלא למטפסי הרים מתחילים מאת יורם קראוס – באתר mako.

עוד אתרים שיעניינו אותך:
סיבים אופטיים – הצטרפו לשירות אינטרנט סיבים אופטיים yes+FIBER מבית yes

Comments are closed.